Работа в HighFlySchool центр иностранных языков

Отзывы сотрудников о компании HighFlySchool центр иностранных языков

English teacher

It was a great opportunity for me to work at this family-run language school, I mean it when I mention "family-run" as you feel like home, like a big family. They have great managers who will be good mentors if you are a beginner/or a good example if you are a highly-professional teacher. The school works on a communicative approach which will give you a chance to open up your own borders and join the international environment as all students regularly take part in international exams which will be a good bonus for your CV. I recommend you this employer only if you are passionate about teaching English or want to become a professional in this area. It's worth mentioning that they DO care about the quality of the work you do, but you don't feel stressed out because of it as it helps you become better and better every single lesson. I remember once I didn't check the H/W I'd assigned to my students (I attached a link to an English website for students to read and it turned out to have a few coarse words). The Head of School gave me a warning that I dare say still motivates me to each piece of text I assign to my students. I am now working in the IB environment, have published my own scientific articles on methods of teaching, so I know what I'm saying! Highly recommended!
None, everything was good, for me it was the location that made me leave this employer.

Дружный коллектив, очень комфортно было работать. Руководители лояльные, всегда идут навстречу. Очень приятная атмосфера в центре, много общения с детьми и родителями. Постоянная практика английского (преподавателям не разрешается говорить по-русски). Есть обучение и возможности роста, участие в различных проектах, мастер-классах, днях открытых дверей.
Хотелось бы выделить отдельную комнату отдыха для преподавателей и улучшить организацию мероприятий внутри центра.

Часто задаваемые вопросы о работе в компании HighFlySchool центр иностранных языков

Рекомендуют ли сотрудники компанию HighFlySchool центр иностранных языков для трудоустройства?

100% сотрудников рекомендуют компанию HighFlySchool центр иностранных языков для трудоустройства, на основании 2 оценок.

Сотрудники компании HighFlySchool центр иностранных языков оценивают оплату труда на 4.5 из 5, на основании 2 оценок.

Сотрудники компании HighFlySchool центр иностранных языков оценивают работу руководства на 5 из 5, на основании 2 оценок.

Сотрудники компании HighFlySchool центр иностранных языков оценивают возможности карьерного роста на 5 из 5, на основании 2 оценок.

Информация о HighFlySchool центр иностранных языков

Категория: Образовательные учреждения

Учитель английского языка1