Работа в Bank Pocztowy
У компании нет отзывов
Оставить отзыв

Отзывы сотрудников о компании Bank Pocztowy

Об этой компании ещё нет ни одного отзыва
Ваш отзыв может стать первым!
Оставить отзыв

Представитель компании? Вы можете попросить своих сотрудников поддержать вас и оставить честный отзыв о компании.

Запросить отзывы

Jesteśmy polskim bankiem detalicznym. Naszą misją jest zapewnianie Klientom prostych, bezpiecznych usług finansowych w dobrej cenie. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Pocztą Polską S.A. (posiada 75% minus 10 akcji Banku), dajemy swoim Klientom dostęp do usług finansowych za pośrednictwem jednej z najszerszych sieci placówek w Polsce liczącej ok. 4,7 tys. placówek sieć Poczty Polskiej i Banku.
Drugim akcjonariuszem Banku jest PKO BP S.A. (posiada 25% plus 10 akcji Banku). Specjalizujemy się w najprostszych produktach bankowych oferowanych w polskich złotych dla Klientów detalicznych (w tym osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą), a także Klientów instytucjonalnych. Prowadzimy również działalność w segmencie rozliczeniowym i skarbowym.

Strategia Banku

W czerwcu 2017 r. Rada Nadzorcza Banku Pocztowego zaakceptowała Strategię rozwoju Banku na lata 2017-2021 definiującą miejsce Banku w polskim systemie finansowym. Bank Pocztowy w oparciu o strategiczne partnerstwo z Pocztą Polską chce dokonać transformacji, stając się liderem bankowości detalicznej w Polsce regionalnej, w szczególności w mniejszych miejscowościach, bankiem chętnie wybieranym przez rodziny i mikrofirmy oraz uczestników rynku e-commerce, liczącym się partnerem inicjatyw rządowych i społecznych oraz integratorem, i głównym dostawcą usług finansowych w Grupie Poczty Polskiej.

W 2018 r. pojawiły się w otoczeniu Banku czynniki, w wyniku których podjęto decyzję o wprowadzeniu aktualizacji do Strategii i Strategicznego Planu Finansowego wydłużając horyzont strategii do 2022 r., pozostawiając jednocześnie  główne założenia strategiczne bez zmian. Jednym z czynników była zmiana warunków rynkowych, w szczególności w zakresie wydłużenia oczekiwanego horyzontu stałych stóp procentowych, obniżenia oprocentowania rezerwy obowiązkowej czy też szczegółowych rozstrzygnięć dotyczących wdrożenia MSSF9. Kolejny czynnik to nowa Strategia Grupy Poczty Polskiej na lata 2018-2022, która spowodowała konieczność wydłużenia horyzontu planistycznego do 2022 r. oraz podniosła rangę usług finansowych, które stały się elementem jednej z trzech osi wzrostu strategicznego Poczty Polskiej.